STPS20120D
DigiKey Part Number
497-4627-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS20120D
Description
DIODE SCHOTTKY 120V 20A TO220AC
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 120 V 20A Through Hole TO-220AC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STPS20120D Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
20 µA @ 120 V
Packaging
Tube
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
TO-220AC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
120 V
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
20A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
930 mV @ 20 A