STPS20200CG-TR
DigiKey Part Number
497-13716-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-13716-1-ND - Cut Tape (CT)
497-13716-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS20200CG-TR
Description
DIODE ARRAY SCHOT 200V 10A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 200 V 10A Surface Mount TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
EDA/CAD Models
STPS20200CG-TR Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
860 mV @ 10 A
Manufacturer
STMicroelectronics
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
15 µA @ 200 V
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Schottky
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Supplier Device Package
D2PAK
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
10A