STPS2H100AFY
DigiKey Part Number
497-STPS2H100AFYTR-ND - Tape & Reel (TR)
497-STPS2H100AFYCT-ND - Cut Tape (CT)
497-STPS2H100AFYDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS2H100AFY
Description
DIODE SCHOTTK 100V 2A SOD128FLAT
Detailed Description
Diode 100 V 2A Surface Mount SOD128Flat
EDA/CAD Models
STPS2H100AFY Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 100 V
Series
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
SOD128Flat
Current - Average Rectified (Io)
2A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
790 mV @ 2 A