STPS30H100CT
DigiKey Part Number
497-7559-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS30H100CT
Description
DIODE ARR SCHOTT 100V 15A TO-220
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 100 V 15A Through Hole TO-220-3
EDA/CAD Models
STPS30H100CT Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
800 mV @ 15 A
Manufacturer
STMicroelectronics
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 100 V
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Through Hole
Technology
Schottky
Package / Case
TO-220-3
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Supplier Device Package
TO-220
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
15A