STPS30SM120SFP
DigiKey Part Number
497-15564-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS30SM120SFP
Description
DIODE SCHOTTK 120V 30A TO220FPAB
Detailed Description
Diode 120 V 30A Through Hole TO-220FPAB
EDA/CAD Models
STPS30SM120SFP Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
950 mV @ 30 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
275 µA @ 120 V
Packaging
Tube
Supplier Device Package
TO-220FPAB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
120 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
30A