STPS3L60S
DigiKey Part Number
497-2454-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-2454-1-ND - Cut Tape (CT)
497-2454-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS3L60S
Description
DIODE SCHOTTKY 60V 3A SMC
Detailed Description
Diode 60 V 3A Surface Mount SMC
EDA/CAD Models
STPS3L60S Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
55 µA @ 60 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Supplier Device Package
SMC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60 V
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Current - Average Rectified (Io)
3A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
700 mV @ 3 A