STW40NF20
DigiKey Part Number
497-5807-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STW40NF20
Description
MOSFET N-CH 200V 40A TO247-3
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 200 V 40A (Tc) 160W (Tc) Through Hole TO-247-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STW40NF20 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
75 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2500 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
160W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
200 V
Supplier Device Package
TO-247-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
45mOhm @ 20A, 10V