STW45NM60
DigiKey Part Number
497-2768-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STW45NM60
Description
MOSFET N-CH 650V 45A TO247-3
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 45A (Tc) 417W (Tc) Through Hole TO-247-3
EDA/CAD Models
STW45NM60 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
5V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
134 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3800 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
417W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
TO-247-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
110mOhm @ 22.5A, 10V