T435-600B-TR
DigiKey Part Number
497-2513-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-2513-1-ND - Cut Tape (CT)
497-2513-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T435-600B-TR
Description
TRIAC ALTERNISTOR 600V 4A DPAK
Detailed Description
TRIAC Alternistor - Snubberless 600 V 4 A Surface Mount DPAK
EDA/CAD Models
T435-600B-TR Models
Category
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
30A, 31A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
35 mA
Series
Current - Hold (Ih) (Max)
35 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Off State
600 V
Current - On State (It (RMS)) (Max)
4 A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V