TS1220-600T is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Renesas Electronics Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Datasheet
SCR 600 V 12 A Sensitive Gate Through Hole TO-220
TS1220-600T
DigiKey Part Number
497-10311-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TS1220-600T
Description
SCR 600V 12A TO-220
Detailed Description
EDA/CAD Models
TS1220-600T Models
Category
Current - Hold (Ih) (Max)
5 mA
Packaging
Tube
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
110A, 115A
Voltage - Off State
600 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
800 mV
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-220-3
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.6 V
Supplier Device Package
TO-220
Current - On State (It (AV)) (Max)
8 A
Base Product Number
Current - On State (It (RMS)) (Max)
12 A