NRPN011PAEN-RC
DigiKey Part Number
S5800-01-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NRPN011PAEN-RC
Description
CONN HEADER VERT 1POS
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 1 position
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NRPN011PAEN-RC Models
Category
Overall Contact Length
0.331" (8.40mm)
Mfr
Insulation Height
0.079" (2.00mm)
Packaging
Bulk
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Gold
Number of Positions
Contact Material
Brass
Number of Rows
1
Insulation Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Number of Positions Loaded
All
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Shrouding
Unshrouded
Insulation Color
Black
Mounting Type
Current Rating (Amps)
2A
Termination
Solder
Voltage Rating
150V
Fastening Type
Push-Pull
Contact Finish Thickness - Post
Flash
Contact Length - Mating
0.141" (3.60mm)
Base Product Number
Contact Length - Post
0.110" (2.79mm)
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 2 492
Check for Additional Incoming Stock
Value Added Item
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
CONN HEADER VERT 40POS 2MM
In-Stock: 9560
CONN HEADER VERT 2POS 2MM
CONN HEADER VERT 3POS 2MM
CONN HEADER VERT 4POS 2MM
CONN HEADER VERT 5POS 2MM