PRPC025DAAN-RC
DigiKey Part Number
S2011EC-25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRPC025DAAN-RC
Description
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 50 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
PRPC025DAAN-RC Models
Category
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.120" (3.05mm)
Overall Contact Length
0.448" (11.39mm)
Insulation Height
0.098" (2.50mm)
Number of Rows
2
Contact Material
Brass
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact
Additional Resources
In-Stock: 610
Check for Additional Incoming Stock
Alternate Length
CONN HEADER VERT 80POS 2.54MM
In-Stock: 4140
CONN HEADER VERT 78POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 76POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 74POS 2.54MM
CONN HEADER VERT 72POS 2.54MM