4552HQ/EG75050S1-C070-S9A
DigiKey Part Number
259-4552HQ/EG75050S1-C070-S9A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
4552HQ/EG75050S1-C070-S9A
Description
FAN BLOWER 82.8X7.5MM 5VDC RECT
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Blower 5VDC Rectangular/Rounded - 82.8mm L x 80.9mm H Sleeve 4.3 CFM (0.120m³/min) 4 Position Rectangular Connector
Category
Noise
35.4dB(A)
Mfr
Power (Watts)
1.35 W
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
4 Position Rectangular Connector
Part Status
Active
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, CUR, TUV, UL
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 82.8mm L x 80.9mm H
Weight
0.098 lb (44.45 g)
Width
7.50mm
Current Rating (Amps)
0.270A
Air Flow
4.3 CFM (0.120m³/min)
Voltage Range
2.5 ~ 6VDC
Static Pressure
0.510 in H2O (127.0 Pa)
Material - Frame
Steel, Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Sleeve
Material - Blade
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Fan Type
Lifetime @ Temp.
35000 Hrs @ 40°C