4557HQ/EG50050S1-C711-S9A
SUNON Fan Temperature Overview
4557HQ/EG50050S1-C711-S9A
DigiKey Part Number
259-4557HQ/EG50050S1-C711-S9A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
4557HQ/EG50050S1-C711-S9A
Description
FAN BLOWER 66.9X5.6MM 5VDC RECT
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Blower 5VDC Rectangular/Rounded - 66.9mm L x 65mm H Sleeve 3.4 CFM (0.095m³/min) 4 Position Rectangular Connector
Category
Noise
29.7dB(A)
Mfr
Power (Watts)
2 W
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
4 Position Rectangular Connector
Part Status
Active
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, CUR, TUV, UL
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 66.9mm L x 65mm H
Weight
0.042 lb (19.05 g)
Width
5.60mm
Current Rating (Amps)
0.400A
Air Flow
3.4 CFM (0.095m³/min)
Voltage Range
2.4 ~ 5VDC
Static Pressure
0.500 in H2O (124.5 Pa)
Material - Frame
Steel, Polyphenylene Ether (PPE)
Bearing Type
Sleeve
Material - Blade
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Fan Type
Lifetime @ Temp.
35000 Hrs @ 40°C