RXW102M1CBK-1020S
DigiKey Part Number
4403-RXW102M1CBK-1020S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RXW102M1CBK-1020S
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 6000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ High Frequency
1.22 A @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
52 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C