RXW102M1VBK-1325S
DigiKey Part Number
4403-RXW102M1VBK-1325S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RXW102M1VBK-1325S
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Detailed Description
1000 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
1.945 A @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
30 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C