RZW681M1CBK-1016S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 436
Datasheet
Parametric Equivalent
Chinsan (Elite)
In Stock: 794
Datasheet
680 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
RZW681M1CBK-1016S
DigiKey Part Number
4403-RZW681M1CBK-1016S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RZW681M1CBK-1016S
Description
CAP ALUM 16V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
665.5 mA @ 120 Hz
Packaging
Bag
Ripple Current @ High Frequency
1.21 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
60 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C