35HDLSAU17
DigiKey Part Number
SC3821-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35HDLSAU17
Description
3.5MM LCK SLD STEREO PLUG .17 GO
Detailed Description
3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Phone Plug Stereo (3 Conductor, TRS) Connector Solder Eyelet(s)
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Voltage - Rated
250VAC, 140VDC
Current Rating (Amps)
4 A
Contact Material - Plating
Gold
Body Color
Gold, Black
Industry Recognized Mating Diameter
Includes
4 pcs - 1 Connector, 1 Handle, 1 Insulator Tube, 1 O-Ring
Actual Diameter
0.140" (3.56mm)
Cable Opening
0.175" ~ 0.210" (4.45mm ~ 5.33mm)