35RASMT2AHNTRX
35RASMT2AHNTRX
35RASMT2AHNTRX
DigiKey Part Number
SC2834TR-ND - Tape & Reel (TR)
SC2834CT-ND - Cut Tape (CT)
SC2834DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35RASMT2AHNTRX
Description
CONN JACK MONO 3.5MM SMD R/A
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Phone Jack Mono Connector Solder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
35RASMT2AHNTRX Models
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Mfr
Termination
Solder
Series
Shielding
Unshielded
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Board Guide
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Connector Type
Phone Jack
Voltage - Rated
250VAC
Gender
Female
Current Rating (Amps)
3 A
Signal Lines
Mono
Body Color
Black
Industry Recognized Mating Diameter
Housing Material
Thermoplastic
Actual Diameter
0.142" (3.60mm)