HCB 1608KF-601T10 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 241 586
Datasheet
Parametric Equivalent
Pulse Electronics
In Stock: 0
Datasheet
Murata Electronics
Stackpole Electronics Inc
Signal Transformer
Bourns Inc.
TDK
Pulse Electronics
Walsin Technology Corporation
600 Ohms @ 100 MHz 1 Power Line Ferrite Bead 0603 (1608 Metric) 1A 200mOhm
HCB 1608KF-601T10
DigiKey Part Number
4816-HCB1608KF-601T10TR-ND - Tape & Reel (TR)
4816-HCB1608KF-601T10CT-ND - Cut Tape (CT)
4816-HCB1608KF-601T10DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCB 1608KF-601T10
Description
FERRITE BEAD 600 OHM 0603 1LN
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current Rating (Max)
1A
Manufacturer
TAI-TECH Advanced Electronics Co., Ltd.
DC Resistance (DCR) (Max)
200mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Filter Type
Power Line
Height (Max)
0.037" (0.95mm)
Number of Lines
1
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Impedance @ Frequency
600 Ohms @ 100 MHz