LSEPC2016KKT2R2M
DigiKey Part Number
587-LSEPC2016KKT2R2MTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LSEPC2016KKT2R2MCT-ND - Cut Tape (CT)
587-LSEPC2016KKT2R2MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSEPC2016KKT2R2M
Description
FIXED IND 2.2UH 2.3A 100 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Wirewound Inductor 2.3 A 100mOhm Max 0806 (2016 Metric)
Category
Current - Saturation (Isat)
2.3A
DC Resistance (DCR)
100mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0806
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)