LSEPC2016KKTR47M is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
In Stock: 3 382
Datasheet
470 nH Shielded Wirewound Inductor 4.7 A 26mOhm Max 0806 (2016 Metric)
Power Inductor MCOIL™ Series
LSEPC2016KKTR47M
DigiKey Part Number
587-LSEPC2016KKTR47MTR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LSEPC2016KKTR47MCT-ND - Cut Tape (CT)
587-LSEPC2016KKTR47MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LSEPC2016KKTR47M
Description
FIXED IND 470NH 4.7A 26 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Saturation (Isat)
5.3A
DC Resistance (DCR)
26mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Package / Case
0806 (2016 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0806
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)