NRS8040T4R7NJGJ
DigiKey Part Number
587-2978-2-ND - Tape & Reel (TR)
587-2978-1-ND - Cut Tape (CT)
587-2978-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NRS8040T4R7NJGJ
Description
FIXED IND 4.7UH 4.1A 23.4 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µH Semi-Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 4.1 A 23.4mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NRS8040T4R7NJGJ Models
Category
Current - Saturation (Isat)
5.4A
Mfr
Shielding
Semi-Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
23.4mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Self Resonant
30MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±30%
Size / Dimension
0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)