CUS350MP-1000-36
DigiKey Part Number
285-CUS350MP-1000-36-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CUS350MP-1000-36
Description
AC/DC CONVERTER 36V 349W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 36V 85 ~ 265 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
EDA/CAD Models
CUS350MP-1000-36 Models
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
94%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, Baseplate, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output
Size / Dimension
7.20" L x 3.46" W x 1.73" H (183.0mm x 88.0mm x 44.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1
36V
Current - Output 1
9.7 A