GXE600-48/A
DigiKey Part Number
GXE600-48/A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GXE600-48/A
Description
AC/DC CONVERTER 48V 600W
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
GXE600-48/A Models
Category
Applications
ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
95%
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
10.00" L x 5.00" W x 1.61" H (254.0mm x 127.0mm x 41.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
48V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
12.5 A