PFE500F-28
DigiKey Part Number
285-1802-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PFE500F-28
Description
AC/DC CONVERTER 28V 500W
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 28V 18A 85 ~ 265 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PFE500F-28 Models
Category
Features
Remote On/Off, Universal Input
Manufacturer
TDK-Lambda
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Series
Efficiency
86%
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Package / Case
17-DIP Module, Full Brick
Type
Enclosed
Size / Dimension
4.80" L x 2.76" W x 0.50" H (122.0mm x 70.0mm x 12.7mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cULus
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Standard Number
60950-1; 62368-1
Voltage - Output 1
28V
Line Regulation
56mV
Current - Output (Max)
18A
Load Regulation
56mV
Power (Watts)
500 W