AVRH10C101KT1R1NE8
DigiKey Part Number
445-180966-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-180966-1-ND - Cut Tape (CT)
445-180966-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AVRH10C101KT1R1NE8
Description
VARISTOR 100V 1A 0402
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 V 1 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AVRH10C101KT1R1NE8 Models
Category
Energy
0.03J
Manufacturer
TDK
Number of Circuits
1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
1.1 pF @ 1 kHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TA)
Maximum DC Volts
70 V
Grade
Automotive
Varistor Voltage (Min)
90 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Typ)
100 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Max)
110 V
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Current - Surge
1 A