B32024A3105M000
DigiKey Part Number
495-3813-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32024A3105M000
Description
CAP FILM 1UF 20% 1.5KVDC RADIAL
Detailed Description
1 µF Film Capacitor 300V 1500V (1.5kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
B32024A3105M000 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension
1.240" L x 0.866" W (31.50mm x 22.00mm)
Height - Seated (Max)
1.437" (36.50mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - AC
300V
Voltage Rating - DC
1500V (1.5kV)