B32562H1475K000
DigiKey Part Number
495-B32562H1475K000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32562H1475K000
Description
CAP FILM 4.7UF 10% 100VDC 2DIP
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF Film Capacitor 63V 100V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked 2-DIP
EDA/CAD Models
B32562H1475K000 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
0.650" L x 0.287" W (16.50mm x 7.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.417" (10.60mm)
Tolerance
±10%
Voltage Rating - AC
63V
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - DC
100V