B32672Z4104K000
DigiKey Part Number
495-75761-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32672Z4104K000
Description
CAP FILM 0.1UF 10% 450VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF Film Capacitor 220V 450V Polypropylene (PP), Metallized Radial
EDA/CAD Models
B32672Z4104K000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.709" L x 0.197" W (18.00mm x 5.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.591" (15.00mm)
Voltage Rating - AC
220V
Applications
Power Factor Correction (PFC)
Voltage Rating - DC
450V