B41858C7108M000
DigiKey Part Number
495-6056-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41858C7108M000
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 41mOhm @ 10kHz 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
B41858C7108M000 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
2.028 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
34 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
41mOhm @ 10kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C