B41888D5108M008 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
1000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 41mOhm @ 10kHz 10000 Hrs @ 105°C
B41888D5108M008
DigiKey Part Number
495-B41888D5108M008TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41888D5108M008
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
B41888D5108M008 Models
Category
Mfr
Ratings
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
2 A @ 100 kHz
Impedance
39 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
41mOhm @ 10kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C