B41896C5108M000 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
1000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 215mOhm @ 120Hz 7000 Hrs @ 125°C
B41896C5108M000
DigiKey Part Number
B41896C5108M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B41896C5108M000
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
B41896C5108M000 Models
Category
Mfr
Ratings
Ripple Current @ High Frequency
2.28 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
38 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
215mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 125°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C