B65611T0250G048
DigiKey Part Number
495-5137-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B65611T0250G048
Description
FERRITE CORE P 250NH N48 2PCS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated N48 Ferrite Core P (Pot Core) Type Length Width 1.417" (36.00mm) Diameter 0.433" (11.00mm) Height
Category
Tolerance
±2%
Effective Permeability (µe)
51.0
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.26
Effective Length (le) mm
52.0
Core Type
P (Pot Core)
Effective Area (Ae) mm²
202.0
Supplier Device Package
P 36 x 22
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
Material
N48
Finish
Uncoated
Diameter
1.417" (36.00mm)
Height
0.433" (11.00mm)
Inductance Factor (Al)
250 nH