B65651D0160A048 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 495-76726-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | B65651D0160A048 |
Description | FERRITE CORE P 160NH N48 2PCS |
Manufacturer Standard Lead Time | 11 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Uncoated N48 Ferrite Core P (Pot Core) Type Length Width 0.724" (18.40mm) Diameter 0.209" (5.30mm) Height |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | B65651D0160A048 Models |
Category | Tolerance ±3% |
Manufacturer TDK | Gap Gapped |
Series | Effective Permeability (µe) 77.0 |
Packaging Box | Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹ 0.6 |
Part Status Active | Effective Length (le) mm 25.9 |
Core Type P (Pot Core) | Effective Area (Ae) mm² 43.0 |
Supplier Device Package P 18 x 11 | Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ 1114.0 |
Material N48 | Finish Uncoated |
Diameter 0.724" (18.40mm) | Height 0.209" (5.30mm) |
Inductance Factor (Al) 160 nH |