B65813N0400A048
DigiKey Part Number
495-5282-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B65813N0400A048
Description
FERRITE CORE RM 400NH N48 2PCS
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated N48 Ferrite Core RM Type 1.122" (28.50mm) Length 0.531" (13.50mm) Width Diameter 0.368" (9.35mm) Height
Effective Permeability (µe)
161.0
Series
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.5
Effective Length (le) mm
42.0
Effective Area (Ae) mm²
83.0
Core Type
RM
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
3490.0
Supplier Device Package
RM 10
Material
N48
Height
0.368" (9.35mm)
Inductance Factor (Al)
400 nH
Length
1.122" (28.50mm)
Tolerance
±3%
Width
0.531" (13.50mm)