B65813N0630A048 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 495-5283-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | B65813N0630A048 |
Description | FERRITE CORE RM 630NH N48 2PCS |
Manufacturer Standard Lead Time | 11 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Uncoated N48 Ferrite Core RM Type 1.122" (28.50mm) Length 0.531" (13.50mm) Width Diameter 0.368" (9.35mm) Height |
Datasheet | Datasheet |
Category | Gap Gapped |
Manufacturer TDK | Effective Permeability (µe) 254.0 |
Series | Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹ 0.5 |
Packaging Box | Effective Length (le) mm 42.0 |
Part Status Active | Effective Area (Ae) mm² 83.0 |
Core Type RM | Effective Magnetic Volume (Ve) mm³ 3490.0 |
Supplier Device Package RM 10 | Finish Uncoated |
Material N48 | Height 0.368" (9.35mm) |
Inductance Factor (Al) 630 nH | Length 1.122" (28.50mm) |
Tolerance ±3% | Width 0.531" (13.50mm) |