B72205S0350K101
DigiKey Part Number
495-3771-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72205S0350K101
Description
VARISTOR 56V 100A DISC 5MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56 V 100 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B72205S0350K101 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
61.6 V
Manufacturer
TDK
Current - Surge
100 A
Series
Energy
1.1J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
620 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
35 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
45 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
50.4 V
Package / Case
Disc 5mm
Varistor Voltage (Typ)
56 V