B72530T0300K062
DigiKey Part Number
495-2604-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-2604-1-ND - Cut Tape (CT)
495-2604-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72530T0300K062
Description
VARISTOR 47V 300A 1210
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 V 300 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 1210 (3225 Metric)
EDA/CAD Models
B72530T0300K062 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
51.7 V
Current - Surge
300 A
Series
Energy
2J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
2000 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
30 V
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
38 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Min)
42.3 V
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Varistor Voltage (Typ)
47 V