FG18X7R1H104KNT06 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FG18X7R1H104KNT06 |
Description | CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 0.1 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R Radial |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | FG18X7R1H104KNT06 Models |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Mfr | Applications |
Series | Mounting Type |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Package / Case Radial |
Part Status Active | Size / Dimension 0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm) |
Capacitance | Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm) |
Tolerance ±10% | Lead Spacing 0.098" (2.50mm) |