FK11C0G1H104JN020 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 441
Datasheet
Direct
TDK
In Stock: 417
Datasheet
Similar
In Stock: 5 007
Similar
In Stock: 9 039
0.1 µF ±5% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 Radial
FK11C0G1H104JN020
DigiKey Part Number
445-FK11C0G1H104JN020-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK11C0G1H104JN020
Description
CAP CER 0.1UF 50V C0G RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
FK11C0G1H104JN020 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Series
Mounting Type
Packaging
Bulk
Package / Case
Radial
Part Status
Not For New Designs
Size / Dimension
0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Tolerance
±5%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)