FK14X7R2A104KN020
DigiKey Part Number
445-FK14X7R2A104KN020-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FK14X7R2A104KN020
Description
CAP CER 0.1UF 100V X7R RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
0.1 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R Radial
EDA/CAD Models
FK14X7R2A104KN020 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.177" L x 0.098" W (4.50mm x 2.50mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)