PLE856CBA1R0M-1PT00
DigiKey Part Number
445-PLE856CBA1R0M-1PT00TR-ND - Tape & Reel (TR)
445-PLE856CBA1R0M-1PT00CT-ND - Cut Tape (CT)
445-PLE856CBA1R0M-1PT00DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLE856CBA1R0M-1PT00
Description
FIXED IND 1UH 620MA 420 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Unshielded Thin Film Inductor 620 mA 420mOhm Max 0302 (0805 Metric)
Category
Current - Saturation (Isat)
420mA
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
420mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Type
Thin Film
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
0302 (0805 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0302
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.031" L x 0.018" W (0.80mm x 0.45mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)