PLEA67BBA1R0M-1PT00
DigiKey Part Number
445-PLEA67BBA1R0M-1PT00TR-ND - Tape & Reel (TR)
445-PLEA67BBA1R0M-1PT00CT-ND - Cut Tape (CT)
445-PLEA67BBA1R0M-1PT00DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLEA67BBA1R0M-1PT00
Description
FIXED IND 1UH 1A 265 MOHM SMD
Detailed Description
1 µH Shielded Thin Film Inductor 1 A 265mOhm Max 0402 (1006 Metric)
Category
Current - Saturation (Isat)
800mA
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
265mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Package / Case
0402 (1006 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0402
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)