PLEA67BCA4R7M-1PT00
DigiKey Part Number
445-PLEA67BCA4R7M-1PT00TR-ND - Tape & Reel (TR)
445-PLEA67BCA4R7M-1PT00CT-ND - Cut Tape (CT)
445-PLEA67BCA4R7M-1PT00DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PLEA67BCA4R7M-1PT00
Description
FIXED IND 4.7UH 400MA 1.08 OHM
Detailed Description
4.7 µH Unshielded Thin Film Inductor 400 mA 1.08Ohm Max 0402 (1006 Metric)
Category
Current - Saturation (Isat)
300mA
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
1.08Ohm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Package / Case
0402 (1006 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0402
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)