SAJ405XHL0N30SNOUPQ
DigiKey Part Number
450-SAJ405XHL0N30SNOUPQ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SAJ405XHL0N30SNOUPQ
Description
SWITCH SNAP ACT SPST-NO 0.5A 30V
Detailed Description
Switch SPST-NO Through Hole
Operating Force
50gf
Series
Release Force
3.000gf
Operating Position
0.264" (6.7mm)
Pretravel
0.071" (1.8mm)
Circuit
SPST-NO
Differential Travel
0.028" (0.7mm)
Switch Function
Off-Mom
Overtravel
0.011" (0.3mm)
Current Rating (Amps)
500mA (DC)
Mechanical Life
100,000 Cycles
Voltage Rating - DC
30 V
Electrical Life
50,000 Cycles
Actuator Type
Lever, Straight
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C