RTE24024F is available for purchase but is not normally stocked.
Parametric Equivalent
WEE
In Stock: 12 069
New Product
Image for RTE24024F is not available
RTE24024F
DigiKey Part Number
1111-RTE24024F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RTE24024F
Description
POWER/SIGNAL RELAY 2 FORM C DPDT
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VDC Coil Through Hole
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Must Release Voltage
2.4 VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
8 A
Switching Voltage
400VAC - Max
Coil Current
16.7 mA
Coil Resistance
1.44 kOhms