T4030014041-000
DigiKey Part Number
A126825-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T4030014041-000
Description
CONN PLUG MALE 4P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
T4030014041-000 Models
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material
Copper Alloy
Series
Shell Finish
Nickel
Packaging
Bulk
Contact Finish - Mating
Gold
Part Status
Active
Color
Silver
Connector Type
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Number of Positions
4
Current Rating (Amps)
3A
Shell Size - Insert
M8-4
Voltage Rating
30V
Mounting Type
Panel Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C