DRC13-40PD
DigiKey Part Number
1734-DRC13-40PD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRC13-40PD
Description
HDR, 40P, BLK, RA, 1032 FLG, SN/
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Panel Mount, Through Hole, Right Angle 40 position 0.215" (5.46mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DRC13-40PD Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Length - Post
0.126" (3.20mm)
Packaging
Tray
Insulation Height
1.985" (50.42mm)
Part Status
Active
Contact Shape
Circular
Connector Type
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Insulation Material
Plastic
Number of Positions
Features
Board Guide
Number of Rows
4
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Row Spacing - Mating
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions Loaded
All
Insulation Color
Black
Style
Current Rating (Amps)
13A