DRC13-40PD | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1734-DRC13-40PD-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | DRC13-40PD |
Description | HDR, 40P, BLK, RA, 1032 FLG, SN/ |
Manufacturer Standard Lead Time | 11 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Connector Header Panel Mount, Through Hole, Right Angle 40 position 0.215" (5.46mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | DRC13-40PD Models |
Category | Termination Solder |
Mfr | Fastening Type Push-Pull |
Series | Contact Length - Post 0.126" (3.20mm) |
Packaging Tray | Insulation Height 1.985" (50.42mm) |
Part Status Active | Contact Shape Circular |
Connector Type | Contact Finish - Mating Tin |
Contact Type Male Pin | Contact Finish - Post Tin |
Pitch - Mating | Insulation Material Plastic |
Number of Positions | Features Board Guide |
Number of Rows 4 | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Row Spacing - Mating | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Number of Positions Loaded All | Insulation Color Black |
Style | Current Rating (Amps) 13A |